Brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynku nałożył na Facebooka karę w wysokości blisko 50,5 miliona funtów. Amerykański portal społecznościowy miał bowiem ignorować wielokrotne ostrzeżenia dotyczące postępowania w sprawie przejęcia platformy Giphy. Tym samym Facebook nie zastosował się między innymi do apelacji przegranej w dwóch różnych sądach.

Regulator konkurencji z Wielkiej Brytanii od dwóch lat prowadzi postępowanie w sprawie kupna przez Facebooka firmy Giphy. Założona w Stanach Zjednoczonych platforma pozwalała użytkownikom internetu wyszukiwać krótkie filmy bez dźwięku, które dostępne są w formacie GIF. Cała transakcja przeprowadzona w maju 2019 roku opiewała na blisko 400 milionów dolarów.

W czerwcu ubiegłego roku brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynku (CMA) wydał „wstępny nakaz regulacyjny”. Zobowiązywał on Facebooka i Giphy do dalszego konkurowania między sobą, a także zabraniał im łączenia się do czasu zakończenia śledztwa.

Dodatkowo portal Marka Zuckerberga był zobowiązany do przekazywania CMA wszelkich informacji wymaganych przez brytyjską instytucję. Twierdzi ona jednak, że Facebook świadomie ignorował nakaz. Nie udostępniał więc wszystkich danych, nawet po przegranych apelacjach przed dwoma różnymi sądami.

Ostatecznie na medium społecznościowe nałożona została kara w wysokości 50,5 miliona funtów (około 70 milionów dolarów). Jest ona blisko 155 razy większa niż poprzednia rekordowa kara za ignorowanie podobnego nakazu. CMA w ten sposób ostrzegło wszystkie firmy chcące stać ponad obowiązującym prawem.

Sam Facebook uważa nałożoną karę za niesprawiedliwą. Przedstawiciele technologicznego giganta uważają, że został on ukarany „za podejście zgodne z najlepszymi wysiłkami”. Portal ma teraz przeanalizować sytuację i podjąć decyzję na temat swoich dalszych działań.

To nie jedyna kara nałożona na Facebooka przez Brytyjczyków. Dodatkowo firma musi zapłacić 500 tysięcy funtów za dwukrotną zmianę jednego z dyrektorów mimo braku zgody ze strony CMA.

Na podstawie; cnn.com, businessinsider.com.pl.

Zobacz również: