Brytyjski dziennik „The Sun” informuje, że największe internetowe medium społecznościowe, a więc Facebook należący do Marka Zuckerberga, stosuje agresywną optymalizację podatkową i unika płacenia danin należnych budżetowi Wielkiej Brytanii. Serwis zaliczył więc w ubiegłym roku przychody na poziomie 1,2 miliarda funtów, ale do brytyjskiej skarbówki trafiło jedynie 7,4 miliona funtów, dlatego też politycy domagają się zdecydowanej walki z podobnymi praktykami.

Wspomniana gazeta poinformowała, że początkowo firma miała zapłacić nieco więcej, bo 15,8 mln funtów, lecz ostatecznie udało jej się obniżyć tę kwotę o ponad połowę. Stało się to możliwe dzięki odliczeniu tych udziałów w firmie, które częściowo otrzymali pracownicy.Tym samym wpłacony przez Facebook’a podatek wyniósł dokładnie 7,4 miliona funtów, czyli jedynie 0,62 proc. przychodów internetowego giganta w Wielkiej Brytanii, gdzie posiada on swoją największą bazę inżynierską poza Stanami Zjednoczonymi.

Brytyjscy politycy domagają się z tego powodu bardziej zdecydowanych działań, mających na celu prowadzenie ostrzejszej walki z unikaniem opodatkowania przez międzynarodowe korporacje. Konieczne będzie więc przede wszystkim wzmocnienie brytyjskiego urzędu skarbowego, aby dzięki dysponowaniu większymi funduszami był on w stanie przeciwstawić się wielkim przedsiębiorstwom nagminnie oszukującym fiskusa i tamtejsze społeczeństwo.

Na podstawie: thesun.co.uk.