Prezydenci Finlandii i Islandii oraz szefowie rządów Norwegii i Szwecji uczestniczyli wczoraj w Forum Arktycznym zorganizowanym przez Rosję w Petersburgu. Przedstawiciele wszystkich tych czterech krajów zapowiedzieli chęć kontynuowania dialogu politycznego z Rosją, zaś według fińskiego prezydenta Sauli Niinistö właśnie otwiera się nowy rozdział w relacjach pomiędzy krajami Europy Północnej a Federacją Rosyjską.

Fiński prezydent już dzień przed przyjazdem do Petersburga zapowiadał, że szczyt Forum Arktycznego będzie właśnie nowym otwarciem w stosunkach „rosyjsko-północnych”, włącznie z zaplanowaną na przyszły tydzień wizytą w Moskwie estońskiej prezydent Kersti Kaljulaid. Niinistö przy okazji konferencji rozmawiał zresztą w cztery oczy ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, Władimirem Putinem.

Obaj politycy podkreślali po spotkaniu, że jednym z tematów ich rozmów były sankcje nałożone na Rosję po aneksji Krymu, a także sprawa członkostwa Rosji w Radzie Europy, które zostało zawieszone przez Rosjan właśnie z powodu obostrzeń popartych przez nią z powodu konfliktu we wschodniej Ukrainie. Jednocześnie Niinistö i Putin byli zainteresowani głównie kwestiami współpracy arktycznej, nie chcąc ujawniać szczegółów dotyczących innych tematów poruszanych podczas ich rozmów.

Szwedzki premier Stefan Löfven stwierdził z kolei, że jego kraj jest zainteresowany podtrzymaniem dialogu politycznego z Rosją, ponieważ niektóre kwestie znacznie dzielą oba państwa, lecz w wielu mają one wspólne stanowisko. Dzieli ich przede wszystkim sprawa Ukrainy, ale i tak Szwedzi zamierzają działać na rzecz poprawy swoich stosunków z Rosjanami.

W podobnym tonie wypowiedziała się szefowa norweskiego rządu, Erna Solberg, według której Rosja nie jest uważana przez Norwegię za zagrożenie mimo jej geograficznego położenia w regionie nordyckim i nie przewiduje ataku z jej strony. Jednocześnie Solberg chce kontynuować głównie współpracę gospodarczą z Rosją, ponieważ w kwestiach ideologicznych dostrzega zbyt dużą popularność nacjonalizmu w tym kraju.

Na podstawie: yle.fi, tass.com, highnorthnews.com.