Sąd w Egipcie uniewinnił trzech Egipcjan, oskarżanych przez prokuraturę o napastowanie tamtejszej chrześcijanki. W 2016 roku mężczyźni mieli zaatakować kobietę, rozbierając ją do naga i ciągnąć po ulicach jednej z egipskich wiosek. Ostatnie lata w Egipcie upływają pod znakiem przemocy wobec Koptów, mimo wsparcia udzielanego im przez egipskie władze.

70-letnia kobieta została zaatakowana w maju 2016 roku w wiosce al-Karm. Trójka napastników rozebrała ją wówczas do naga, aby następnie przeciągnąć ją po ulicach wspomnianej miejscowości. Doszło wówczas do zamieszek pomiędzy muzułmanami a chrześcijanami, wywołanymi po plotce dotyczącej romansu między chrześcijaninem i islamską gospodynią domową.

Atak przypominający praktyki z czasów średniowiecznego islamu spowodował ogromne oburzenie. Przed sądem stanęła więc trójka Egipcjan, która w styczniu ubiegłego roku została skazana zaocznie na karę 10 lat więzienia. W grudniu wyrok został zrewidowany, stąd mężczyźni zostali uniewinnieni przez wymiar sprawiedliwości. Warto wspomnieć, że kilku sędziów z niejasnych powodów w ciągu ostatniego roku wycofała się ze sprawy.

Kontrowersyjna decyzja egipskich sędziów została wydana, gdy egipscy Koptowie przygotowują się do styczniowych obchodów świąt Bożego Narodzenia. Ogółem wyrok nieszczególnie dziwi, biorąc pod uwagę wzrost przemocy na tle religijnym w Egipcie. Tamtejsi chrześcijanie stanowią 10 proc. społeczeństwa, zaś muzułmańską nienawiść rozbudziły triumfy islamistów, którzy sprawowali nawet władzę po „Arabskiej wiośnie”.

Egipska Komisja Praw i Wolności kontrowersyjną decyzję sędziów zrzuca na karb uprzedzeń wobec chrześcijan. Mają one być głęboko zakorzenione w egipskim wymiarze sprawiedliwości, dlatego Koptowie rzadko mogą liczyć na sprawiedliwość. Rządowy dziennik „Al-Ahram” ogłosił jednak, że prokuratura ma ponownie przyjrzeć się opisywanej sprawie.

Miejsce, w którym doszło do ataku, jest jednym z najniebezpieczniejszych regionów w Egipcie. Agresja ze strony islamistów powoduje, że z prowincji Al-Minja (a często w ogóle z kraju) ucieka coraz większa liczba Koptów. Chociażby w maju 2017 roku uzbrojeni napastnicy zabili 28 chrześcijańskich pielgrzymów, w tym dzieci. Koptowie cieszą się wsparciem prezydenta Abd al-Fattaha as-Sisiego, który nie zawsze jest w stanie zapanować nad islamistami.

Na podstawie: al-monitor.com.