Duński trener piłkarski Henrik Pedersen został oczyszczony ze stawianych mu zarzutów o „rasistowskie” zachowania. Zarząd norweskiego klubu Strømsgodset IF przeprowadził w tej sprawie specjalne wewnętrzne dochodzenie, nie potwierdzające jednak doniesień o jego rzekomych niewłaściwych postawach.

Przed kilkoma tygodniami władze drużyny występującej w norweskiej ekstraklasie otrzymały doniesienie od jednego z pracowników. Miał on twierdzić, że pochodzący z Danii szkoleniowiec podczas swojej pracy wielokrotnie używał „rasistowskich sformułowań”. Pedersen rzekomo wygłaszał je, gdy komentował sposób funkcjonowania niektórych pracowników Strømsgodset.

Zarząd norweskiego klubu od początku utrzymywał, że wierzy w niewinność duńskiego trenera. Ostatecznie zdecydował się on jednak na przeprowadzenie wewnętrznego śledztwa. W jego toku nie zostały potwierdzone żadne zarzuty stawiane Pedersenowi. Pojawiające się przykłady miały być dokładnie zweryfikowane, lecz nie dały podstaw do zakończenia współpracy ze szkoleniowcem.

Strømsgodset na wszelki wypadek odcięło się od wszelkich przejawów „rasizmu”. Sam Pedersen w mailu skierowanym do norweskich mediów stwierdził, że od początku wierzył, iż zostanie oczyszczony z zarzutów. Duńczyk podkreślił jednocześnie, iż ostatnie dni były dla niego wyjątkowo stresujące. Teraz skupia się zaś na przygotowaniach do najbliższego sezonu Eliteserien.

Na podstawie: facebook.com/futbol.po.skandynawsku, dagbladet.no.