Światowy Kongres Żydów wysłał oficjalne gratulacje prezydentowi Andrzejowi Dudzie w związku z jego reelekcją. Czołowa żydowska organizacja lobbystyczna podziękowała również głowie państwa za wspieranie społeczności żydowskiej w naszym kraju. Wyraziła ona jednocześnie nadzieję, że polskie nauczanie o Holokauście będzie „obiektywne i opanowane”.

„Podczas pierwszej kadencji prezydent Duda okazał zrozumienie dla wyzwań stojących przed Żydami w Polsce i pracował, by poprawić relacje z polskimi i międzynarodowymi żydowskimi społecznościami oraz z Izraelem” – można przeczytać w oświadczeniu Światowego Kongresu Żydów (WJC), pod którym podpisał się przewodniczący tej organizacji, Ronald S. Lauder.

Zwłaszcza działalność głowy państwa na rzecz społeczności żydowskiej w Polsce spotkała się z uznaniem żydowskich lobbystów. Zdaniem Laudera aktywność Dudy polegała między innymi na zachowaniu żydowskich miejsc pamięci w naszym kraju. Polska ma bowiem stanowić według WJC „olbrzymi skarbiec żydowskiej historii”. Między innymi z tego powodu prezydent „uznaje znaczenie celebrowania tysiącletniego dziedzictwa polskich Żydów”.

Ponadto WJC ma jednak pewne zastrzeżenia do obecnej polityki państwa polskiego. Z tego powodu Lauder wezwał polskie władze, aby mówiły one o Holokauście „obiektywnie i z opanowaniem, co stanowi rdzeń poważnych historycznych badań”. Ponadto organizacja wyraziła nadzieję, że Duda nadal będzie wypowiadał się przeciwko nienawiści mającej mieć związek z odradzaniem się w Europie „antysemityzmu”.

Na podstawie: interia.pl, rmf24.pl.