Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami Komitetu Żydów Amerykańskich. Komunikat z rozmów jest bardzo lakoniczny, bo można dowiedzieć się z niego głównie o poruszeniu tematu ukraińskich uchodźców oraz aktualnych relacji polsko-izraelskich.

Komitet Żydów Amerykańskich  jest mniej prestiżową organizacją od dużo bardziej znanego Amerykańskiego Kongresu Żydowskiego, ale został założony kilkanaście lat wcześniej. W 1906 roku do życia powołali go amerykańscy Żydzi, którzy chcieli pomóc swoim współwyznawcom zabijanym w pogromach na terenie Imperium Rosyjskiego.

Organizacja cieszy się szczególnym poważaniem głowy państwa, która w ciągu ostatnich lat kilkukrotnie spotkała się z jego przedstawicielami, również w Stanach Zjednoczonych. Komitet przed ponad pięcioma laty otworzył nawet swoje warszawskie biuro.

W połowie marca dyrektor generalny żydowskiej organizacji, David Harris, opublikował z kolei na Twitterze film z podziękowaniami dla naszego kraju. Dotyczyły one postawy polskiego państwa i społeczeństwa odnośnie przyjęcia uchodźców uciekających z Ukrainy.

Kwestia ich pobytu w Polsce miała być jednym z tematów rozmów, które odbyły się wczoraj w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Poza tym kancelaria Dudy poinformowała, że prezydent podczas spotkania z przedstawicielami Komitetu omówił także „sprawy dotyczące relacji transatlantyckich oraz obecne stosunki polsko–izraelskie”.

Na podstawie: prezydent.pl, wnp.pl, wpolityce.pl.