protest-przeciwko-cyganskiej-przestepczosciW najbliższą sobotę, 24 sierpnia, w kilku czeskich miastach odbędą się protesty przeciwko cygańskiej przestępczości i ignorowaniu tego problemu przez władze. Nacjonaliści z Czech, którzy organizują część zapowiadanych manifestacji, ochrzcili nadchodzącą sobotę „Dniem oporu”, wzywając tym samym wszystkich do inicjowania podobnych akcji w swoim mieście.

Manifestacje odbędą się między innymi w Ostrawie i Pilznie, a także w Duchcowie i Czeskich Budziejowicach, gdzie w reakcji na działalność „miejscowych” Cyganów (brutalne napady i pobicia, liczne kradzieże) przez ostatnie miesiące niemalże co tydzień organizowano podobne protesty. W zgromadzeniach brało udział od kilkuset do kilku tysięcy osób – głównie mieszkańców, którzy każdego dnia zmuszeni są dzielić przestrzeń życiową z tzw. „nieprzystosowanymi obywatelami”. O sprawie szerzej pisaliśmy tutaj: Czesi bronią się przed cygańską przestępczością.

Spora część organizowanych w ostatnich miesiącach manifestacji przeciwko cygańskiej przestępczości spotkała się z policyjnymi represjami, którym przyklaskiwały niemalże wszystkie czeskojęzyczne media głównego nurtu. Policja atakowała uczestników protestów, w większości przypadków napotykając jednak na zdecydowany opór ochraniających demonstracje nacjonalistów. Do największych sprowokowanych przez policję zajść doszło w Duchcowie i Czeskich Budziejowicach.

na podstawie: radicalboys.com, źródła własne