Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, w polskich placówkach naukę miało podjąć blisko 185 tysięcy młodych obywateli Ukrainy. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował przy tej okazji, że rząd wydał już blisko 900 milionów złotych na naukę dla uchodźców.

W wywiadzie udzielnym RMF FM, szef resortu edukacji oszacował liczbę przebywających w naszym kraju Ukraińców w wieku szkolnym na około 700-800 tys. Tyko część z nich ma jednak uczęszczać do polskich szkół. Obecnie w ramach naszego systemu uczyć ma się 185 tys. Ukraińców, czyli o 7 tys. mniej niż w poprzednim roku szkolnym.

Według Czarnka pozostali młodzi ukraińscy uchodźcy uczą się zdalnie w ukraińskich szkołach, wyjechali zagranicę albo zdążyli już powrócić do swojej ojczyzny.

Nauka dla Ukraińców w polskich szkołach to spory wydatek dla polskiego budżetu. Minister przyznał w rozmowie z RMF FM, że samorządy otrzymały od władz w Warszawie już blisko 900 mln zł na ten cel. Jak zaznaczył Czarnek, pieniądze te pochodzą w pełni od polskich podatników, bo Unia Europejska nie przekazała żadnej pomocy finansowej.

Na podstawie: rmf24.pl, polskieradio.pl.

Zobacz również: