Dziennik „Rzeczpospolita” informuje, że w ubiegłym roku obywatelstwo naszego kraju otrzymała rekordowa liczba obcokrajowców. Ogółem polskie urzędy rozdały im blisko 10 tysięcy dokumentów, a najwięcej z nich trafiło do Ukraińców i Białorusinów. Gazeta przypomina dodatkowo o przyjętych uproszczeniach dotyczących sposobu nadawania cudzoziemcom polskich paszportów.

Jeszcze w 2021 roku polskie obywatelstwo otrzymało 7,5 tys. osób, natomiast tendencja wzrostowa jest widoczna od dawna. Przed trzema laty dostało je bowiem 7 tys., osób, przed czterema laty około 6,6 tys., a przed pięcioma laty blisko 5,1 tys. W ubiegłym roku nadając 10 tys. polskich paszportów pobito więc absolutny rekord.

Najczęściej obywatelstwo naszego kraju rozdawane jest Ukraińcom i Białorusinom. Szef Związku Ukraińców w Polsce, Mirosław Skórka, przypomina zresztą w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że obecnie na terytorium Polski przebywają nawet 3 mln Ukraińców.

Dziennik przypomina przy tej okazji, że w ostatnim czasie rząd Mateusza Morawieckiego uprościł procedurę nadawania obywatelstwa obcokrajowcom. Muszą oni jedynie znać język polski na poziomie B1, natomiast w porównaniu z Niemcami czy Wielką Brytanią nie muszą oni zdawać egzaminów z historii tych państw i ich systemów politycznych.

Na podstawie: rp.pl.