iran-and-syria-flagsNajwyższy przywódca duchowy Iranu ajatollah Ali Chamenei przestrzegł Stany Zjednoczone przed interwencją w Syrii. Jego zdaniem, przyniesie ona katastrofalne skutki nie tylko dla regionu Bliskiego Wschodu, lecz również dla amerykańskich interesów regionalnych.

Chamenei wyraził swoją opinię podczas konsultacji z irańskim prezydentem Hasanem Rowhanim i członkami jego gabinetu. Ajatollah twierdzi, że Stany Zjednoczone poniosłyby w razie interwencji w Syrii, straty podobne do tych w Afganistanie i Iraku.

„Interwencja ponadregionalnych i zagranicznych sił w kraju, nie przyniesie innych rezultatów niż podpalenie płomieni wojny i wzrost nienawiści między narodami w regionie (…) Takie podżeganie do wojny jest jak iskra w składzie prochu, której prawdziwych rozmiarów i skutków nie da się oszacować” – mówił Chamenei.

Duchowy przywódca Iranu odniósł się też do obecnej sytuacji w Egipcie, na którą jego kraj nie może przymykać oczu. „Jesteśmy przeciwni wtrącaniu się w wewnętrzne sprawy Egiptu, ale nie możemy też przymykać oczu na masakrę Egipcjan. Potępiamy masakrę tych Egipcjan którzy nie byli uzbrojeni” – powiedział ajatollah dodając, że wojna domowa w Egipcie byłaby katastrofą dla regionu i świata muzułmańskiego. Chamenei stwierdził, że w Egipcie powinna znów zapanować demokracja i możliwość powszechnego głosowania.

na podstawie: presstv.ir