hungary-supportersCentrum Szymona Wiesenthala wystosowało list do europejskiego związku piłkarskiego UEFA, w którym krytykuje Węgierski Związek Piłki Nożnej (MLSZ). Żydowska organizacja uważa, że na węgierskich stadionach panuje przyzwolenie dla „antysemityzmu” i „neonazizmu”.

Chodzi przede wszystkim o ostatnie derby Budapesztu, pomiędzy Ferencvárosem i klubem społeczności żydowskiej MTK. Kibice tego pierwszego klubu, wywiesili wówczas transparent którym chcieli uczcić śmierć László Csizsika-Csatáry’ego. Ten były komendant węgierskiej żandarmerii w Koszycach (obecnie Słowacja), był podejrzewany przez Centrum o organizowanie transportów Żydów do niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Jedną z jego rzekomych ofiar miał być Alfred Brull, prezes MTK w latach 1908-1940.

Organizacja zwraca uwagę, że to nie pierwszy incydent w wykonaniu kibiców Ferencvárosu. W 2011 roku, gdy szef Centrum, Efraim Zuroff, nazwał Csatáry’ego najbardziej poszukiwanym zbrodniarzem wojennym, kibice biało-zielonych wywiesili transparent „Matka Efraima Zuriffa jest dziwką”. Żydzi przypominają również towarzyski mecz Węgier z Izraelem w sierpniu ubiegłego roku, gdy węgierscy kibice wygwizdali syjonistyczny hymn i oskarżali Żydów o niestosowanie zasad higieny.

Centrum Wiesenthala oskarża więc węgierską federację o niechętne przeciwdziałanie „neonazistowskim wpływom na stadionach”, a także wyraża niezadowolenie z powodu aktywnej działalności partii Jobbik oraz Gwardii Węgierskiej (Magyar Garda). Członkowie organizacji domagają się więc od UEFA, aby wymusiła na węgierskim związku piłkarskim wprowadzenie programu „zero tolerancji dla neonazizmu” oraz nałożenia dotkliwej kary na Ferencváros.

Poseł Jobbiku, György Szilágyi, powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej, że Centrum Wiesenthala po raz kolejny podżega do anty-węgierskiej nienawiści. List natomiast wzywa do ingerencji UEFA w wewnętrzne sprawy kraju i po raz kolejny pokazuje, że żydowska organizacja stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa Węgier. Dlatego węgierska partia nacjonalistyczna wzywa rząd do zakazania działalności Centrum na terenie kraju, oraz wydalenia z niego jej węgierskich pracowników.

Polityk Jobbiku przypomniał również, że w latach 1945-1947 żydowski klub MTK grał na obiektach Ferencvárosu i Újpestu, użyczonych mu po tym jak zbombardowano jego dotychczasowy stadion.

na podstawie: wiesenthal.com, alfahir.hu, jobbik.hu

Zobacz również:
Węgry: Postępowanie wobec Ferencvarosu za transparent o László Csatárym