Trzeci w pierwszej turze francuskich wyborów prezydenckich Jean-Luc Mélenchon wezwał swoich zwolenników, aby nie głosowali w drugiej turze na Marine Le Pen. Deklaracja lidera skrajnej lewicy nie spodobała się jednak byłemu premierowi Edouardowi Philippe, oczekującemu pełnego poparcia szefa „Francji Nieujarzmionej” dla prezydenta Emmanuela Macrona.

Philippe od maja 2017 do lipca 2020 roku był szefem francuskiego rządu z ramienia prezydenckiej partii „Republika Naprzód!” (L’REM). Obecnie jest natomiast merem miasta Le Havre oraz deputowanym do Zgromadzenia Narodowego. Wciąż uważany jest także za bliskiego współpracownika urzędującej głowy państwa.

Postanowił on więc odnieść się do powyborczej deklaracji Mélenchona, czyli największej rewelacji pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji. Szef skrajnej lewicy podczas wieczoru wyborczego zaapelował do swoich wyborców, aby w żadnym przypadku nie rozważali oddania swojego głosu na kandydatkę francuskich narodowców.

Brak poparcia dla Le Pen nie oznaczał jednak wezwania do głosowania na Macrona. Właśnie to nie podoba się Philippe’owi. Twierdzi on, że takie stanowisko jest nieodpowiedzialne i może doprowadzić do wyborczych absencji. To będzie zaś działało na korzyść przewodniczącej Zjednoczenia Narodowego (RN).

Sam szef „Francji Nieujarzmionej” ogłosił w weekend wyniki sondażu przeprowadzonego wśród jego zwolenników. Wynika z niego, że 66 proc. działaczy i sympatyków partii nie pójdzie na wybory, albo odda nieważny głos. Tylko 33 proc. chce z kolei poprzeć Macrona. W ankiecie nie było natomiast możliwości głosowania na Le Pen.

Sztab wyborczy Mélenchona podkreślił, że wyników sondażu nie należy interpretować jako jakąkolwiek wskazówkę przed niedzielnymi wyborami. Zwolennicy „Francji Nieujarzmionej” mają bowiem samemu podjąć decyzję dotyczącą drugiej tury.

Pojawiają się również niezależne badania opinii dotyczące rozkładu głosów wśród wyborców lidera skrajnej lewicy. W weekendowym sondażu blisko 16 proc. zadeklarowało chęć poparcia Le Pen, a połowa w ogóle nie chciała złożyć konkretnej deklaracji.

Na podstawie: valerusactuelles.com, rfi.fr.