Grupa pasażerów samolotu lecącego z Wielkiej Brytanii do Turcji powstrzymała deportację dwudziestodziewięcioletniego Somalijczyka, który ich zdaniem miał zostać oddzielony od rodziny oraz prześladowany. Okazuje się jednak, że kilkanaście lat temu został on skazany za udział w zbiorowym gwałcie na szesnastoletniej Brytyjce, a jeden z jego wspólników po wypuszczeniu z więzienia walczył w Syrii po stronie terrorystów z Państwa Islamskiego.

Pod koniec ubiegłego tygodnia Yaqub Ahmed znalazł się w samolocie linii Turkish Airlines lecącym z lotniska Heathrow do Turcji, eskortowany przez urzędników zajmujących się jego deportacją do Somalii. Na krótko przed startem maszyny grupa kilkunastu pasażerów zaczęła jednak domagać się jego uwolnienia, zaś na nagraniach wideo z tego wydarzenia widać wyraźnie, jak część z Brytyjczyków lamentuje nad jego rzekomym oddzielaniem od rodziny. Ostatecznie urzędnicy musieli wyjść z samolotu, a stawiający opór 29-letni Somalijczyk pozostał w Wielkiej Brytanii.

Nie był on jednak prześladowany przez brytyjskie służby imigracyjne, ale został wydalony z kraju z powodu popełnionego przed laty przestępstwa. W 2007 roku miał on bowiem wraz z trzema członkami swojego gangu zgwałcić szesnastoletnią Brytyjkę, za co usłyszał wyrok dziewięciu lat więzienia, przy czym wcześniej otrzymał status uchodźcy. Somalijczyk wyszedł na wolność po czterech latach, natomiast teraz brytyjski resort spraw wewnętrznych zdecydował o jego deportacji.

Warto wspomnieć, iż jeden z jego wspólników wyjechał wcześniej z Wielkiej Brytanii, aby walczyć w Syrii po stronie Państwa Islamskiego. Sam Ahmed najprawdopodobniej zostanie wydalony dopiero za kilka miesięcy, ponieważ jego prawnicy mogą wykorzystać czas pobytu w areszcie migracyjnym do podważania decyzji o jego wydaleniu z brytyjskiego terytorium.

Do podobnego zdarzenia doszło w lipcu, kiedy szwedzka lewicowa aktywistka zablokowała deportację afgańskiego mężczyzny, który także miał zostać przetransportowany do Turcji. Szwedzka policja poinformowała wówczas, że broniony przez nią mężczyzna został wcześniej skazany za molestowanie seksualne.

Na podstawie: dailymail.co.uk.

Zobacz również:

Szwedzka studentka broniła skazanego za molestowanie