richbastardKorporacja CapGemini oraz kanadyjski RBC Wealth Management przeprowadziły ogólnoświatowe badania dotyczące obywateli, których bogactwo wycenia się na milion dolarów i więcej. Okazało się, że problemy gospodarcze w Europie i trudy fiskalne w USA w żaden sposób nie wpływają na ilość milionerów.

Liczba milionerów znacząco wzrosła w 2012 roku, osiągając rekordowy poziom. W 2011 roku ta liczba praktycznie nie zmieniła się, za to w zeszłym roku wzrosła aż o 9,2% – obecnie na planecie żyje 12 milionów milionerów.

Razem, ich aktywa również wzrosły – o 10%. Milionerzy świata wspólnie posiadają 46,2 tryliona  (1 000 000 000 000) dolarów. To znacznie więcej, niż przed „kryzysem” – jeszcze w 2007 roku bogactwa światowych milionerów były razem warte „tylko” 40,7 tryliona dolarów.

Ameryka Północna stała się kontynentem o najwyższym tempie wzrostu ilości milionerów. W USA i Kanadzie mieszka ponad 4 miliony milionerów. Drugim w kolei regionem jest w tej klasyfikacji jest Azja z krajami Oceanu Spokojnego. Mieszka tam 3,68 miliona milionerów.

Obecna tendencja, według ekonomistów, wskazuje na to, że w najbliższym czasie ten region przegoni Amerykę Północną – może to się stać nawet już w ciągu dwóch lat. Bogatych Amerykanów przegonią Azjaci z rozwijających się krajów azjatyckich, a także z Chin.

na podstawie: n-idea.am