Autonomiczni Nacjonaliści Białystok: Dotarły do nas informacje na temat poczynań „Janusza biznesu”, prowadzącego sklep z narzędziami w naszym mieście o nazwie Metal-Max. Okazuje się, że zarówno właściciel, jak i kierownictwo firmy to zwykli wyzyskiwacze pastwiący się psychicznie i pośrednio fizycznie nad swoimi pracownikami.

Mianowicie, te kapitalistyczne śmiecie zmuszają pracowników pod groźbą zwolnienia, do pracy powyżej ośmiu godzin dziennie, a w sezonie letnim pracuje się nawet od 7 do 22. Ilość godzin nadliczbowych zdecydowanie przekracza normę określoną przez Kodeks Pracy.

Nadgodziny wyzyskiwacz wprawdzie opłaca, jednak nie zgodnie z obowiązującymi normami Kodeksu Pracy, określającymi stawkę wyższą za godziny nadliczbowe. Nowi pracownicy pracują przez miesiąc, a czasem i dłużej bez żadnej umowy. Liczba pracowników jest stanowczo za mała, dlatego zmusza się robotników do dźwigania sporych ciężarów w zasadzie przez cały dzień. Pracownikom potrącane są spore sumy z wypłat za rzekome błędy, jak na przykład źle poprowadzony przewód przedłużacza lub – w mniemaniu szefostwa – niedokładne umycie firmowego samochodu, co oczywiście nie leży w zakresie obowiązków pracowników.

Firma nie jest wyposażona w maszyny i narzędzia, które są niezbędne do charakteru wykonywanej pracy, przez co pracownicy są wykorzystywani fizycznie i zmuszani do wysiłku ponad swoje możliwości. Każdy rezygnujący z pracy otrzymuje jedynie szczątkowe wynagrodzenie. Z kolei kierownik odnosi się w chamski i ordynarny sposób do pracowników, szczując ich i zastraszając, a poprzez sposób w jaki to robi można śmiało uznać to za nękanie.

Mając na względzie los ludzi pracy udaliśmy się do obu punktów firmy. Przed wejściem zawisły transparenty oraz rozrzucone zostały ulotki informacyjne odsyłające pracowników do zgrabnego poradnika praw pracowniczych znajdującego się na stronie internetowej organizacji Praca Polska. O warunkach pracy w Metal-Max oraz poczynaniach pionu zarządzającego została również poinformowana Inspekcja Pracy. Wzór rozprowadzonych ulotek pobrać można tutaj.