Nowe dane z przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii spisu powszechnego dają wgląd do struktury etnicznej tego kraju. Okazuje się, że biali Brytyjczycy są już mniejszością w dwóch największych miastach na Wyspach, a jednocześnie gwałtownie rośnie liczba muzułmanów. Zdaniem urzędników statystyki z Londynu i Birmingham wskazują na „coraz większą różnorodność etniczną Wielkiej Brytanii”.

Narodowy Urząd Statystyczny porównał dane zebrane w spisach powszechnych z 2011 i 2021 roku. W Londynie jeszcze dekadę temu biała brytyjska ludność stanowiła blisko 45 proc. wszystkich mieszkańców, natomiast obecnie jest to już jedynie 37 proc. Jej populacja zmniejszyła się więc z 4,9 do 4,5 mln osób.

Spadek liczby rdzennej ludności odnotowano także w drugim największym mieście na Wyspach. W Birmingham w 2011 roku biali mieszkańcy stanowili 52 proc. populacji miasta, a obecnie jest to już tylko 43 proc. Ogółem przed dekadą było ich 581 tys. przy 489 tys. obecnie.

Sytuacja wygląda podobnie w blisko 14 brytyjskich miastach.. W nich również biali mieszkańcy stanowią już mniejszość. Poza stolicą Wielkiej Brytanii najwyższy odsetek osób niebędących białymi występuje w Slough w Berkshire (64 proc.), Leicester (59,1 proc.) oraz w Luton (54,8 proc.).

Odsetek białej ludności wobec całej populacji Wielkiej Brytanii ogółem spadł w ciągu dekady z 86 do 81,7 proc. Drugą największą grupę mieszkańców Anglii i Walii stanowią obecnie osoby pochodzące z Azji. W 2011 roku stanowili oni 7,5 proc. ludności, gdy obecnie jest to już 9,3 proc.

Po raz pierwszy mniejszość na Wyspach stanowią chrześcijanie. Jest ich 46,2 proc., a osób nie identyfikujących się z żadnym wyznaniem jest 37,2 proc. Jednocześnie od 2011 roku liczba muzułmanów zwiększyła się z 1,2 do 3,9 mln.

Urzędnicy z Narodowego Urzędu Statystycznego twierdzą, że powyższe dane wskazują na „coraz większą różnorodność etniczną” kraju. Liczba osób identyfikujących się jako Anglicy, Walijczycy, Szkoci, Irlandczycy Północni czy Brytyjczycy spada więc stale od lat.

Na podstawie: lbc.co.uk.