belgia-granicaWładze Belgii rozważają wprowadzenie specjalnego podatku dla cudzoziemców, którzy chcą osiedlić się na terytorium tego kraju. Pomysł podatku wyszedł od ministra do spraw imigracji, który uznał, że byłby to dobry sposób na pokrycie administracyjnych kosztów związanych z rejestracją imigrantów.

Nie ustalono jeszcze wysokości opłaty, jaką mieliby uiszczać nowo przybyli imigranci, nieoficjalne źródła mówią o ponad 200 euro na osobę. Pomysł nowego podatku był już rozważany w belgijskim parlamencie, lecz wywołał on spore wątpliwości co do zgodności nowych obciążeń z konstytucją prawem Unii Europejskiej.

Pomysł opodatkowania cudzoziemców nie jest nowością w Belgii. Jakiś czas temu podobne rozwiązanie chciała wprowadzić Antwerpia, będąca drugim największym miastem w tym kraju. Pomysł upadł, a władze miasta musiały się tłumaczyć Komisji Europejskiej z oskarżeń o dyskryminację. Antwerpia chciała opodatkować wszystkich przyjezdnych, natomiast minister do spraw imigracji rozważa zwolnienie z płaty dl obywateli Unii Europejskiej i uchodźców.

na podstawie: IAR, onet.pl