We wtorek ukraiński premier Denys Szmyhal zaprezentował wstępny plan odbudowy jego kraju po rosyjskiej inwazji, między innymi rozdzielając poszczególne jego regiony między państwa sojusznicze. Teraz wymienił z kolei nazwiska osób, które mają być zaproszone do tego przedsięwzięcia, a wśród nich znalazło się miejsce dla Leszka Balcerowicza.

Prezentacja opracowana na potrzeby konferencji w szwajcarskim Lugano wzbudziła spore kontrowersje, zwłaszcza wśród polskich internautów. Zwracali oni uwagę na fakt, że firmom z naszego kraju ma przypaść odbudowa obwodu donieckiego. Czyli regionu kontrolowanego w większości przez Rosjan, a dokładniej powstałą w 2014 roku Doniecką Republikę Ludową.

Taki podział zadań nie przeszkadza jednak polskiemu rządowi, dlatego ukraiński premier po zakończeniu międzynarodowej konferencji zapowiedział udział wszystkich partnerów Ukrainy w jej odbudowie. Tym samym wszyscy uczestnicy wydarzenia zgodzili się z przedstawionym w Lugano „Ramom mądrego i zrównoważonego procesu odbudowy Ukrainy”.

Do rekonstrukcji zniszczonych regionów zostały zaproszone nie tylko poszczególne kraje. Ukraińcy zamierzają także skorzystać z wiedzy i doświadczenia zagranicznych „ekspertów”. Wśród nich Szymhal wymienił twórcę pojęcia „końca historii” Francisa Fukuyamę oraz wspomnianego już Balcerowicza.

Były prezes Narodowego Banku Polskiego ” ma według słów szefa ukraińskiego rządu „gromadzić i generować na podstawie naukowej wizję rozwoju na Ukrainie” .

Balcerowicz już w latach 2016-2017 doradzał ówczesnemu rządowi Ukrainy. Był wówczas współprzewodniczącym międzynarodowej grupy strategicznych doradców do spraw wspierania reform na Ukrainie. Organ ten przygotował projekt liberalnych zmian w tamtejszej gospodarce.

Na podstawie: ukrinform.ua.

Zobacz również: