Raport Departamentu Stanu USA na podstawie głośnej ustawy 447 wskazywał na zaniedbania państw Europy Środkowo-Wschodniej, jednak nie domagał się wprowadzenia odpowiednich zmian prawnych. O dalsze naciski w sprawie tak zwanej restytucji mienia żydowskiego nalegają jednak jego twórcy, czyli dwaj wpływowi senatorowie reprezentujący republikańsko-demokratyczną koalicję ponad podziałami.

Ustawa z 2017 roku o niezwłocznym uczynieniu sprawiedliwości ocalonym z Holocaustu, którym nie zadośćuczyniono ich strat, została przegłosowana przez parlament Stanów Zjednoczonych przed trzema laty. Przedwczoraj po raz pierwszy na jej podstawie Departament Stanu USA opublikował specjalny raport. W kontekście Polski wskazywał on głównie na nieuregulowanie prawne kwestii roszczeń żydowskich.

Władze w Waszyngtonie w dokumencie nie zawarły zdecydowanych roszczeń wobec polskiego rządu, a nawet pochwaliły go za prożydowską politykę. To wyraźnie zbyt mało dla autorów wspomnianej ustawy 447. Republikański senator Maco Rubio i jego demokratyczna koleżanka Tammy Baldwin domagają się więc zdecydowanych nacisków na środkowoeuropejskie państwa.

„Musimy dalej naciskać na naszych przyjaciół i sojuszników w Europie oraz zapewnić, by ocaleni otrzymali sprawiedliwość na jaką zasługują , żeby mogli godnie dożyć swoich dni” – twierdzi Rubio. Baldiwn wzywa z kolei do uczynienia z tej kwestii priorytet amerykańskiej polityki zagranicznej. Zdaniem demokratycznej senator w ten sposób na państwach wymienionych w raporcie można wymusić odpowiednie działania w tej sprawie.

Na podstawie: apnews.com.

Zobacz również: