Arcybiskup Stanisław Gądecki rozesłał list do księży w parafiach Archidiecezji Poznańskiej. Zabronił w nim zbierania podpisów pod ustawą „Stop LGBT”, której podstawowym celem jest zakazanie promocji homoseksualizmu w przestrzeni publicznej. Wcześniej Konferencja Episkopatu Polski przyznała w tej sprawie dobrowolność poszczególnym biskupom.

W swoim liście do księży w archidiecezji poznańskiej, abp Gądecki nie zdecydował się na uzasadnienie swojego stanowiska. Dokument zawiera jedynie informację, że metropolita nie zgadza się, aby na terenie parafii umożliwiano zbiórkę podpisów pod wspomnianym projektem. Jest on firmowany przez Fundację Życie i Rodzina, kierowaną przez działaczkę pro-life Kaję Godek.

Wcześniej swoje stanowisko wobec tej kwestii zajął Episkopat. Co więcej, projekt ustawy „Stop LGBT” miał zostać przedstawiony podczas ostatniego Zebrania Plenarnego KEP w Częstochowie. Zadecydowało wówczas, że to do biskupów będzie należeć ostateczna decyzja, czy zezwolą oni na zbieranie podpisów w podlegających im parafiach.

Projekt ten przewiduje przede wszystkim zakazanie promocji homoseksualizmu w przestrzeni publicznej. Zmiany dotknęły by więc prawa do zgromadzeń, dlatego na manifestacjach nie można byłoby prezentować treści związanych z postulatami ruchu LGBT. Nie mógłby on chociażby kwestionować małżeństwa jako związku zawieranego przez kobietę i mężczyznę.

Na podstawie: polsatnews.pl.