Udział w setkach akcji „antyrasistowskich” i nagrywanie płyt o „moherowych beretach” z Prawa i Sprawiedliwości nie wystarczyły. Zespół Big Cyc jest krytykowany za udział w akcji polskich misjonarzy w Republice Południowej Afryki. Tamtejsze dzieci nagrały bowiem nową wersję jednego z największych hitów lat dziewięćdziesiątych, czyli piosenki „Makumba”.

Utwór oryginalnie ukazał się na płycie „Z gitarą wśród zwierząt” w 1996 roku. Z miejsca stał się radiowym hitem, zarówno z powodu warstwy muzycznej, jak i prześmiewczego tekstu. Big Cyc, znany ze swojego udziału w politycznie poprawnych akcjach, chciał bowiem wyśmiać polskich „rasistów”. W teledysku wystąpił zresztą mieszkający w Polsce trener fitness pochodzący z Mozambiku.

Teraz w piosenkę tchnięto drugie życie. Wszystko za sprawą udziału zespołu Krzysztofa Skiby w akcji wsparcia szkoły dla dzieci w Republice Południowej Afryki, prowadzonej przez Fundację AKEDA i brata Benedykta Pączka. Big Cyc wspomógł tym samym zbiórkę na budynek szkoły, nagrywając nową wersję „Makumby” wraz z miejscową African Music School. Na teledysku do piosenki widać między innymi afrykańskie dzieci, które wybierają „instrumenty zamiast broni” w zgodzie z hasłem akcji.

Nie wszystkim jednak spodobała się ta forma wsparcia. Krytycy Big Cyca zauważają, że nowa wersja „Makumby” jeszcze bardziej wzmacnia „rasistowskie stereotypy” na temat biednej Afryki. Nowy tekst mówi między innymi o „przyjeździe białasa”, który „nas nauczył, by w naszej dłoni znalazł się instrument zamiast broni”. Z tego powodu zespół został rytualnie skrytykowany, głównie przez tak zwanych „youtuberów”.

Sami muzycy odrzucają podobne oskarżenia. Rockmani twierdzą, że „to nie jest kraj dla dobrych ludzi”, bo „z każdej strony możesz dostać w łeb”. Big Cyc co prawda spodziewał się ataków, ale ze strony „narodowców i kiboli”, a nie „zwolenników lewej strony sceny politycznej”. Sam zmieniony tekst pierwotnej wersji piosenki miał być natomiast skonsultowany z czarnoskórymi nauczycielami i zaaprobowany jako mówiący o sytuacji afrykańskich dzieci.

Warto przypomnieć, że Big Cyc znany jest ze swojego udziału w „antyrasistowskich” akcjach firmowanych przez stowarzyszenie „Nigdy Więcej”. Utwory kapeli Skiby wielokrotnie pojawiały się więc na składankach „Muzyka przeciwko rasizmowi”. Od płyty „Moherowe berety” z 2006 roku zespół zajmuje się głównie krytyką PiS-u, występując między innymi na demonstracjach Komitetu Obrony Demokracji.

Na podstawie: noizz.pl, plejada.pl, spidersweb.pl.