Grupa „Antyfaszystowskich Sił w Afrin” wydała oświadczenie, w którym wprost określa siebie jako sojusz sił komunistycznych, socjalistycznych, anarchistycznych i „antyfaszystowskich”, których celem jest wsparcie syryjskich Kurdów w ich walce o realizację rewolucyjnych przemian w Demokratycznej Federacji Północnej Syrii. „Antyfaszyści” odnieśli się tym samym do agresji Turcji na tereny kontrolowane przez Kurdów, a ich zdaniem działania tureckich władz mają charakter „faszystowski”.

Udział zachodnioeuropejskich grup skrajnej lewicy w wojnie w Syrii nie jest niczym nowym, stąd już od kilku lat w mediach pojawiają się doniesienia o zorganizowanych grupach operujących w północnej Syrii. Wsparcie dla strony kurdyjskiej nie jest przy tym szczególnie zaskakujące, ponieważ wspomnianą samozwańczą Demokratyczną Federacją Północnej Syrii rządzi Partia Jedności Demokratycznej (PYD), będąca syryjską odnogą ugrupowania komunistycznych terrorystów z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

W swoim oświadczeniu „Antyfaszystowskie Siły w Afrin” kreślą obraz północnej Syrii, znanej ogólnie pod nazwą Rożawy, jako terytorium, które w 2011 roku powstało do walki i ogłosili swoją niezależność w trakcie brutalnej wojny domowej oraz trwających konfliktów na tle religijnym. Od tego czasu Kurdowie mieli zainicjować szeroko zakrojone reformy społeczne, takie jak zwiększenie roli kobiet w polityce i społeczeństwie, demontaż patriarchalnych i feudalnych praktyk kulturowych, a przede wszystkim wprowadzenie zasad demokracji bezpośredniej, komunalizmu i pluralizmu.

Wyżej wspomnianym przemianom miało towarzyszyć również utworzenie systemu gospodarczego, który oparty jest na potrzebach ludzi, równości oraz zrównoważonego rozwoju. Jednocześnie kurdyjskie siły skupione w milicji PYD, czyli Powszechnych Jednostkach Ochronnych (YPG), miały jako pierwsze zadać poważną klęskę Państwu Islamskiemu podczas bitwy o miasto Kobane (arabskie Ajn al-Arab). Przedstawiciele skrajnej lewicy określają przy tym ISIS jako gang wykorzystujący chaos związany z wybuchem syryjskiego konfliktu.

Obecnie jednak największych wrogiem Kurdów stali się Turcy. „Antyfaszyści” piszą więc, że od samego początku wojny państwu tureckie „szukało każdej okazji do blokady, szantażu, sabotażu i zniszczenia rewolucji w Rożawie”, co wynikać miało z długiej historii tureckiego ucisku wobec kurdyjskiej społeczności. Tym samym zdaniem autorów oświadczenia, dokonało się „odrodzenie tureckiego faszyzmu”, ponieważ władze Turcji przeprowadziły serię aresztowań na swoim terytorium, a także zaczęło „egzekwowanie konserwatywnych wartości i praktyk religijnych, w tym dyskryminacji środowisk LGBT”.

Obecna agresja na prowincję Afrin w północnej Syrii ma być więc „kolejną próbą ataku na rewolucyjne aspiracje mieszkańców Rożawy ze strony faszystowskiego państwa tureckiego”, ponieważ tamtejszy prezydent Recep Tayyip Erdoğan miał wprost opowiedzieć się za „arabizacją” północnej części Syrii, stąd też już od ponad trzech tygodni „społeczności Afrin niezłomnie sprzeciwia się imperialistycznej inwazji” choć społeczność międzynarodowa przymyka oko na turecką agresję.

Autorzy oświadczenia zaznaczają w nim, że są grupą komunistów, socjalistów, anarchistów i „antyfaszystów” wywodzących się z różnych części świata, a choć „wywodzą się z różnych środowisk ideologicznych i kulturowych” są zjednoczeni w Rożawie na „zasadach solidarności, internacjonalizmu i antyfaszyzmu”. Sojusz ten podkreśla, że w ostatnich latach przeszedł cały szlak bojowy, walcząc wpierw z Państwem Islamskim, aby teraz znów spotkać się ze swoimi towarzyszami w regionie Afrin, by walczyć u ich boku „przeciwko faszyzmowi, imperializmowi i terroryzmowi”.

Kończąc swoje wynurzenia, „antyfaszyści” przekonują, iż obecne pole bitwy w Afrin jest „jednym z najważniejszych momentów walki z faszyzmem we współczesnych czasach”, stąd też wzywają oni do międzynarodowej solidarności z uczestnikami konfliktu po stronie kurdyjskiej, przyłączenia się do kurdyjskich sił zbrojnych, a także do wywierania obywatelskiej presji na państwo tureckie.

Na podstawie: gatorna.info, facebook.com.

 

 

https://gatorna.info/threads/statement-from-antifascist-forces-in-afrin-1257/

Rojava: Statement from Antifascist Forces in Afrin (AFFA)