ancbalujeNa stadionie w Kapsztadzie odbyły się uroczystości z okazji 103. rocznicy założenia Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC, początkowo działał on pod nazwą South African Native National Congress). Gościem uroczystości był obecny prezydent kraju, Jacob Zuma, którego owacjami witało około 40 tysięcy sympatyków rządzącej partii.

Przed rozpoczęciem oficjalnego programu, odśpiewaniem hymnu i modlitwy, występujący na scenie piosenkarz powiedział, że najpierw należy „oczyścić to miejsce z ducha holenderskiego kolonizatora Jana van Reibeecka”, który założył pierwszy kolonialny fort w Kapsztadzie, mający być portem zaopatrzeniowym dla statków Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Do kolonialnej przeszłości odwołał się także sam prezydent, mówiąc, że „wszystkie kłopoty zaczęły się gdy w 1652 roku van Riebeeck wylądował w Kapsztadzie”.

Takie publiczne wystąpienia liderów ANC i członków najwyższych władz postrzegane są przez białą mniejszość jako próby wymazania ich historii w Południowej Afryce i atak na ich dziedzictwo. W RPA podejmowane były już kroki mające na celu marginalizacje języka afrikaans, którym posługują się Burowie i usunięcie go ze szkół, a cały wkład białych w budowę tego najbardziej rozwiniętego kraju w Afryce jest przedstawiany przez państwowo-partyjną propagandę niemal wyłącznie negatywnie.

Przywódcy ANC, w tym wielokrotnie oskarżany o korupcję i nepotyzm Zuma, śpiewali na publicznych wiecach piosenkę „Zastrzelić Burów, zastrzelić farmerów”. Wiele afrykanerskich organizacji zarzuca władzom podburzanie do nienawiści wobec białych, przy jednoczesnym ignorowaniu skali napaści na nich, które są plagą odosobnionych gospodarstw rolnych w tym kraju.

Zuma powiedział także, że to właśnie ANC ma większe prawo do rządzenia krajem niż inne partie polityczne ponieważ został on utworzony przez rdzenną ludność tego kraju w celu zwalczenia rządów kolonialnych. Kilka tygodni temu południowoafrykańskie media pisały o przemówieniu Zumy, który mówił, że ANC rządzić będzie Południową Afryką aż do ponownego przyjścia Chrystusa.

na podstawie: South African Times Live