Stany Zjednoczone teoretycznie wspierają do dzisiaj nakładanie kolejnych sankcji na Rosję, oczywiście w związku z jej inwazją na Ukrainę. Okazuje się jednak, że do Ameryki wciąż masowo trafiają rosyjskie towary. Ich wartość od końca lutego bieżącego roku oscyluje wokół miliarda dolarów miesięcznie.

Jak przypomniała amerykańska agencja prasowa Associated Press, tamtejszy prezydent Joe Biden zapowiadał przeprowadzenie „miażdżącego ciosu” przeciwko Rosji w związku z jej agresją na Ukrainę. USA wraz z Unią Europejską wprowadziło więc szereg sankcji gospodarczych. Nie wstrzymały one jednak handlu między Ameryką a Rosją.

Wręcz przeciwnie, według najnowszych szacunków wartość rosyjskich towarów sprowadzanych co miesiąc przez Stany Zjednoczone przekracza blisko miliard dolarów. Amerykanie najchętniej kupują od Rosjan drewno, metale gumy i inne towary. Sankcje obejmują natomiast handel wódką, diamentami i ropą naftową.

Kierujący Biurem Koordynacji Sankcji Departamentu Stanu USA Jim O’Brien twierdzi, że całkowite zaprzestanie wymiany handlowej z Rosją nie jest obecnie możliwe. Wpłynęłoby bowiem na całą światową gospodarkę, a na dodatek zaszkodziłoby bardziej Amerykanom niż Rosjanom.

Z informacji uzyskanych przez Associated Press wynika, że Biały Dom nie zamierza zaprzestać importu rosyjskich towarów, ale wręcz zachęca do ich zakupu. USA potrzebują zwłaszcza dostaw nawozów sztucznych oraz surowców energetycznych.

Na podstawie: apnews.com, polskieradio.pl.