Czołowy izraelski dziennik „The Times of Israel” poinformował o otworzeniu swoich sześciu punktów, które mają pomóc w przetwarzaniu wniosków Ukraińców chcących wyemigrować do Izraela. Szacuje się, że zgodnie z obowiązującym prawem powrotu, do osiedlenia się w Izraelu może być uprawnionych nawet 200 tysięcy mieszkańców Ukrainy.

Od ubiegłego poniedziałku Agencja Żydowska ma działać między innymi we Lwowie, bo przeniosła się tam z Kijowa w związku z zagrożeniem rosyjską inwazją na ukraińskie terytorium. Ostatecznie po rozpoczęciu rosyjskiego ataku izraelska instytucja wyniosła się również ze Lwowa, według „The Times of Israel” przenosząc swoje biura na polską stronę granicy.

W sobotę instytucja poinformowała z kolei, że otworzy sześć swoich punktów na granicach Ukrainy z Polską, Mołdawią, Rumunią i Węgrami, które będą przeznaczone dla uchodźców. Agencja Żydowska zauważa bowiem rosnące zainteresowanie chęcią wyjazdu do Izraela ze strony ukraińskich uchodźców.

Wspomniane punkty mają pomóc w przetwarzaniu wniosków, których złożenie umożliwia izraelskie prawo pobytu. Daje ono możliwość otrzymania syjonistycznego obywatelstwa wszystkim osobom mającym przynajmniej żydowskiego dziadka. Według obecnych szacunków nawet 200 tysięcy Ukraińców może spełniać przytoczone kryterium.

„The Times of Israel” twierdzi, że Agencja Żydowska pomogła już przekroczyć grupie osób polsko-ukraińską granicę. Obecnie mają one znajdować się w jednym z hoteli pod Warszawą.

Jednocześnie Agencja Żydowska wyraziła gotowość zwiększenia liczby wspomnianych punktów, o ile będzie to oczywiście potrzebne. Pomagać jej w kwestii wyjazdów Ukraińców do Izraela ma izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Poza tym wsparcie finansowe zaoferowali „darczyńcy z całego świata”.

Na podstawie: timesofisrael.com.

fot. flickr.com.