amf500 tysięcy funtów w okresie dwóch lat – taka kwota zostanie przeznaczona na sfinansowanie wycieczek maturzystów do muzeum w Auschwitz–Birkenau przez autonomiczny rząd Szkocji.

Beneficjentem będzie organizacja Holocaust Educational Trust (HET), wdrażająca program „Lekcje z Auschwitz”, którego celem jest „uświadomienie młodzieży szkolnej, do jakich skutków prowadzą uprzedzenia wobec mniejszości i czym jest rasizm”.

Według Alexa Salmonda, rząd zdecydował się na dofinansowanie, bo nie chce dopuścić, by szkockie społeczeństwo stało się nieczułe na „niebezpieczeństwa uprzedzeń, nietolerancji, dyskryminacji i nienawiści”.

Do tej pory ok. 1 tys. szkockich uczniów zwiedziło Auschwitz. Nie jest to novum na Wyspach Brytyjskich – w angielskich szkołach program działa na większą skalę, a HET otrzymał pieniądze jeszcze za rządów Tony Blaira.

Wysyłanie uczniów do Auschwitz za pieniądze podatników jest dla HET niewystarczające – o działania tej organizacji doprowadziły do wprowadzenia wiedzy o holokauście jako obowiązkowego przedmiotu dla maturzystów.

W czasach, kiedy społeczeństwu każe się zaciskać pasa i pozbawia je wszelkich świadczeń socjalnych, zmniejsza się kwoty przeznaczane na oświatę, wydaje się lekką ręką pieniądze wygenerowane przez zwykłych obywateli na edukację o holokauście, zakładając tym samym zasłonę milczenia na holokaust, którego Palestyńczycy doświadczają każdego dnia z rąk żydowskich okupantów.

na podstawie: PAP