Od poniedziałku obowiązuje nowe rozporządzenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczące zezwoleń na pracę cudzoziemca w wybranych zawodach, a dokładniej upraszczające dotychczasowe procedury w prawie trzystu wybranych zawodach. Dzięki nowemu pomysłowi rządzących, imigranci podejmujący się określonych zajęć będą mogli przyjeżdżać do naszego kraju bez uprzedniego sprawdzenia przez urzędy, czy na dane stanowisko nie można znaleźć Polaka.

Rozporządzenie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej było konsultowane od kwietnia bieżącego roku, a za ułatwieniami w zatrudnieniu obcokrajowców lobbowali przedstawiciele przedsiębiorców. Zgodnie z ich życzeniem rząd Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy zdecydował się na odpowiednie zmiany, dzięki którym dalej w szybkim tempie będzie rosła imigracja do naszego kraju, która obejmie blisko 289 zawodów znajdujących się w załączniku do tego aktu prawnego.

Dzięki zmianom wojewoda będzie mógł wydawać pozwolenie na pracę cudzoziemca bez uprzedniej informacji od starosty, który dotychczas był zobowiązany sprawdzić, czy w rejestrze bezrobotnych nie figurują Polacy mogący objąć odpowiednie stanowisko. Dzięki temu uproszczone mają zostać procedury, ponieważ jak twierdzi ministerstwo, na rozpatrzenie odpowiednich wniosków nie będą musieli czekać ani pracodawcy, ani też obcokrajowcy chcący pracować w Polsce.

Na podstawie: mpips.gov.pl.

Zobacz również:

Liczba imigrantów stale się zwiększa