Dowództwo Syryjskiej Armii Arabskiej ogłosiło przejęcie całkowitej kontroli nad regionem Wschodniej Guty, który po trwającej prawie dwa miesiące ofensywie opuścili w ostatnich godzinach ostatni „rebelianci”. Jednocześnie do ostatniego miasta zajętego w ostatnim czasie przez dżihadystów, czyli Dumy, wkroczyły międzynarodowe siły stabilizacyjne, mające na celu głównie oczyszczenie miejscowości z niewybuchów i innych groźnych ładunków.

Ofensywa w rejonie Wschodniej Guty zaczęła się dokładnie 18 lutego, kiedy tereny kontrolowane od 2013 roku przez „rebeliantów” zostały zaatakowane przez Syryjską Armię Arabską i rosyjskie lotnictwo, a także wspierające je grupy paramilitarne, a sama operacja była związana z atakami rakietowymi i moździerzowymi na przedmieścia Damaszku, w wyniku których ginęli głównie syryjscy cywile. Już pod koniec marca większość regionu została wyzwolona przez syryjskie wojsko, a dżihadyści na mocy specjalnych porozumień zaczęli opuszczać Wschodnią Gutę.

Ostatni transport z bojownikami „Armii Islamu” i ich rodzinami opuścił miasto Duma przed kilkoma godzinami, co oznacza ostateczne oczyszczenie regionu Wschodniej Guty z ugrupowań terrorystycznych. Generalne Dowództwo Armii i Sił Zbrojnych Syryjskiej Republiki Arabskiej ogłosiło więc całkowite wyzwolenie tego terytorium, a sukces syryjskich sił i ich sojuszników nie byłoby możliwe bez wsparcia zwykłych ludzi, kiedy wyszli oni na ulice miast Wschodniej Guty i domagali się jej opuszczenia przez „rebeliantów”.

Do miasta Duma weszły jednocześnie międzynarodowe siły stabilizacyjne, czyli głównie syryjska policja i wojsko oraz rosyjska żandarmeria wojskowa. Ponadto syryjskie wojska inżynieryjne starają się oczyścić budynki i ulice tej miejscowości z pozostawionych w niej niewybuchów, czy też innych niebezpiecznych ładunków.

Na podstawie: sana.sy, tishreen.news.sy.