syria-warIrańczycy są przeciwnikami interwencji militarnej, która miałaby w swoich założeniach zakończyć wojnę domową w Syrii. Teheran uważa, że konflikt może zostać rozwiązany jedynie poprzez dialog i działania polityczne.

Irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif przebywał w Londynie na konferencji dotyczącej syryjskiego kryzysu. Polityk stwierdził, że jego kraj od początku konfliktu twierdzi, iż rozmowy polityczne są jedynym sposobem na wyjście z impasu. Organizacje międzynarodowe powinny więc umożliwić dialog, a nie starać się wpływać na niego i dyktować swoje warunki. Zarif poinformował jednocześnie, że w ciągu ubiegłorocznych trzech rund rozmów na temat Syrii lobbował za zawieszeniem broni i będzie nadal kontynuował swoje starania w tej kwestii.

Jednocześnie według irańskiego ministra potrzebne jest zwiększenie pomocy humanitarnej dla Syrii. Iran od dawna wspiera Syryjczyków, którzy zostali przesiedleni wewnątrz kraju, wydając na podstawowe cele w tym zakresie blisko 2,8 mld dolarów.

Na podstawie: presstv.ir.