one-child-policyChiński parlament przyjął w niedzielę zmiany w prawie, które kończą zapoczątkowaną 36 lat temu politykę jednego dziecka. Dotychczasowe rozwiązania spowodowały, że Chinom zaczęła zagrażać katastrofa demograficzna.

O zakończeniu dotychczasowej polityki rodzinnej Chin mówiło się już od wielu miesięcy, jednak dopiero teraz zmiany w prawie zostały oficjalnie zatwierdzone przez Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych, pełniące w systemie politycznym kraju rolę parlamentu. Rządzący zapowiedzieli, iż preferowanym przez nich modelem rodziny będzie 2+2, co w niektórych przypadkach jest możliwe już od kilku lat.

Chiny chcą tym samym zmierzyć się z problemami demograficznymi, których skutkiem jest właśnie polityka jednego dziecka. Szacuje się, że w ubiegłym roku liczba osób w wieku produkcyjnym zmniejszyła się o 3,7 mln. Emeryci stanowią natomiast 15 proc. ludności.

Polityka jednego dziecka została wprowadzona w 1979 r., w ramach ograniczenia rosnącej populacji, która była nie do udźwignięcia dla gospodarki kraju. Władze szacują, że udało się zatrzymać narodziny blisko 440 mln osób, dzięki czemu udało się osiągnąć obecne wskaźniki ekonomiczne.

Na podstawie: news.xinhuanet.com.