irackie-wojskoSiłom rządowym Iraku udało się odbić miasto Ramadi w środkowej części kraju. Od czasu zdobycia go przez Państwo Islamskie w maju tego roku, miejscowość była uznawana za bastion radykałów w Iraku.

Operacja prowadzona przez irackie siły rządowe trwała kilka tygodni. Dowódcy armii poinformowali, że udało im się odbić z rąk terrorystów budynki lokalnej administracji, gdzie nie ma już po nich śladu. Terroryści wciąż mogą znajdować się na terytorium Ramadi, dlatego wojsko prowadzi operację ostatecznego oczyszczania miasta z bojowników Państwa Islamskiego, co będzie jednak trudne, ponieważ sunniccy mieszkańcy wspierali radykałów.

Powodzenie ofensywy irackich sił jest uznawane za największy ich sukces od czasu powstania Państwa Islamskiego. W ostatnim czasie rządowe wojsko odnotowało sukces w całej prowincji Al-Anbar, obejmującej część środkowego Iraku i zachodnie tereny kraju.

Kolejnym celem władz w Bagdadzie ma być miasto Mosul, które jest największą miejscowością znajdującą się pod kontrolą terrorystów w Iraku i Syrii.

Na podstawie: presstv.ir, onet.pl.