stenalSzwedzki urząd ds. migracji (Migrationsverket) zapowiedział, że w związku z kończącymi się miejscami noclegowymi w ośrodkach dla imigrantów, mogą być oni wkrótce umieszczani na szwedzkich statkach wycieczkowych, które zamienione zostaną w tymczasowe noclegownie.

Willis Aberg, dyrektor ds, kwaterunku Migrationsverket powiedział, że urząd jest w kontakcie z kilkoma firmami żeglugowymi, które zgodziły się udostępnić swoje statki dla imigrantów. Aberg powiedział, że imigranci mieszkaliby na statkach aż do czasu rozpatrzenia ich wniosków o azyl w Szwecji, co może potrwać nawet do roku czasu.
Statki zamienione w przytułki dla imigrantów miałyby być zacumowane w odpowiednio dużych portach, wśród których Aberg wymienił Sztokholm, Goteborg, Malmo, Oskarshamn, Uddevalla i Gavle.

Urząd w tym tygodniu poprosił armatorów o składanie ofert w związku z zakwaterowaniem imigrantów i ma nadzieje, że już wkrótce uda się na nich umieścić pierwszych przybyszów. Aberg powiedział szwedzkiej gazecie Aftonbladet, że cieszy go, że pierwszy z takich statków będzie gotowy do przyjęcia imigrantów już przed świętami Bożego Narodzenia.

Na początku miesiąca szwedzki minister ds. migracji Morgan Johansson zaapelował do imigrantów przebywających w północnych Niemczech o pozostanie na miejscu ponieważ Szwecja nie jest w stanie zagwarantować im miejsc noclegowych. Do końca 2015 roku Szwecja spodziewa się napływu jeszcze około pięćdziesięciu tysięcy imigrantów. Jednocześnie opóźniły się prace nad budową czterech namiotowych ośrodków, co zmusiło niektórych imigrantów do spania pod gołym niebem.

Na podstawie: thelocal.se