suhaIzraelski parlament przyjął ustawę pozwalającą na przymusowe karmienie palestyńskich więźniów, którzy podjęli strajk głodowy w proteście przeciwko przetrzymywaniu ich w więzieniach bez wyroków i zarzutów. Zatrzymania takie stosuje reżim izraelski pod nazwą „aresztu administracyjnego”. Krajowe stowarzyszenia lekarskie określiły przymusowe karmienie formą tortury.

Kneset przegłosował ustawę różnicą 46 do 40 głosów. Ustawa o nazwie „prawo do zapobiegania szkodom spowodowanym strajkiem głodowym” pozwoli personelowi więziennemu używać gumowych rur do przymusowego karmienia więźniów. Projekt tej ustawy przedłożony został w czerwcu 2014 roku, gdy trwał masowy strajk głodowy przetrzymywanych bezprawnie Palestyńczyków. Ustawa ta została pochwalona przez ministra bezpieczeństwa wewnętrznego Izraela Gilada Erdana, który na swoim profilu na facebooku napisał w niedzielę, że „strajk głodowy w izraelskich więzieniach może stanowić zagrożenie dla kraju”. Wcześniej minister określił strajk głodowy mianem „nowego typu terrorystycznego ataku samobójczego przeciwko Izraelowi”.

Strajki głodowe w izraelskich więzieniach, gdzie przetrzymywano wielu ludzi bez jakichkolwiek zarzutów czy nakazów sądowych, powodowały napięcia w palestyńskich miastach i wystąpienia przeciwko okupacyjnym władzom. Bezprawne przetrzymywanie ludzi w więzieniach Izrael określa jako „niezbędne w walce z terroryzmem”. Do więzień trafiają ludzie z ulicznych łapanek, dzieci rzucające kamieniami ale także osoby zajmujące się polityką. Tzw. areszt administracyjny trwa sześć miesięcy lecz po tym czasie może być wydłużony co w praktyce oznacza, że reżim może więzić daną osobę przez nieograniczony okres czasu.

Rzecznik Human Rigths Watch powiedział, że nowe izraelskie prawo ma uciszyć protestujących więźniów. Przymusowe karmienie osób, które zdecydowały się na strajk głodowy jest według aktywistów niezgodne z prawami człowieka, z łamania których znany jest reżim izraelski w wielu kwestiach.

Izraelskie Stowarzyszenie Medyczne porównując przymusowe karmienie do tortury, wezwało lekarzy aby nie brali udziału w tej procedurze. Media porównały nową ustawę do przymusowego karmienia więźniów w niesławnym amerykańskim więzieniu Guantanamo. Krytycy przymusowego karmienia mówią, że jest ono nie tylko bolesne dla więźnia ale także poniżające i może być uznane za formę kary. Dodają także, że strajki głodowe spowodowane są tym, że więźniowie pozostają w stanie „zawieszenia prawnego”: nie mają przedstawionych zarzutów ani sądowych nakazów ich aresztowania, nie są pewni swojego losu.

na podstawie: rt.com