iran-flagaIrański sąd postanowił skazać na śmierć poprzez powieszenie Babaka Zanjaniego, najbogatszego człowieka w tym kraju. Został on oskarżony o korupcję i inne oszustwa gospodarcze, ponieważ miał czerpać nielegalne zyski ze sprzedaży ropy naftowej.

Jeden z irańskich urzędników udzielił anonimowo wypowiedzi mediom, informując je o wyroku sądu zajmującego się sprawą Zanjaniego oraz dwóch innych osób. Najbogatszy Irańczyk przebywa w areszcie od grudnia 2013 r., kiedy wymiar sprawiedliwości oskarżył go o korupcję i oszustwa gospodarcze. Miliarder miał bowiem zgarniać nielegalny procent od sprzedaży ropy naftowej poza granice kraju.Dzięki temu procederowi miał wzbogacić się o blisko 9,5 do 13,5 mld dolarów.

Irańczyk wzbogacił się dzięki zachodnim sankcjom, bowiem dostał pełnomocnictwa rządu do handlu ropą. Dzięki temu za pośrednictwem firm w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Turcji i Malezji sprzedawał irańskie produkty, jednak przed aresztowaniem poinformował, że przez zablokowanie jego aktywów przez zachodnie państwa, nie może on zwrócić państwu blisko 1,2 mld dolarów.

Pod zarzutami korupcyjnymi w tym samym procesie na śmierć skazano dwie inne osoby, co jest zgodne z surowym irańskim prawem dotyczącym malwersacji finansowych. Korupcja jest jednym z głównych problemów trapiących ten bliskowschodni kraj.

Na podstawie: money.pl, independent.co.uk.