welcome-to-israel-mEmigracja Żydów z Ukrainy do Izraela zwiększyła się w ostatnim czasie o prawie 70%. Według danych izraelskiego ministerstwa imigracji, tylko od początku kwietnia do kraju przybyło ponad 250 Żydów z Ukrainy.

Żydowska Agencja dla Izraela opublikowała statystyki, z których wynika, że w pierwszych trzech miesiącach tego roku, do państwa syjonistycznego przybyło 375 nowych imigrantów z Ukrainy, wobec 221 w tym samym okresie w 2013 roku. Prawie 100 nowych mieszkańców Izraela pochodzi z Odessy, a więc regionu, w którym mieszka prawie 30 tysięcy Żydów, mogących przyjechać do Izraela na mocy Prawa Powrotu.

Szacuje się, że na Ukrainie mieszka ponad 200 tysięcy Żydów, a od początku lat 90. do Izraela przyjechało ponad 340 tysięcy ukraińskich Żydów. Organizacje żydowskie, od czasu obalenia prezydenta Wiktora Janukowycza, obawiają się „antysemickich” nastrojów wśród ukraińskiego społeczeństwa, które mają być podsycane przez nacjonalistyczne grupy, takie jak Prawy Sektor czy Zjednoczenie Ogólnoukraińskie „Swoboda”.

na podstawie: haaretz.com, alfahir.hu