Cały czas rosną obroty handlowe pomiędzy Polską i Chińską Republiką Ludową, co związane jest także z coraz większą popularnością przewozów towarowych realizowanych poprzez połączenie kolejowe Łodzi z Chengdu. Zacieśnianie polsko-chińskiej współpracy służy także polskim przedsiębiorstwom – o ile przez długi czas terminal Spedcont przyjmował właściwie tylko chińskie produkty, o tyle teraz obsługuje on również pociągi towarowe z polskimi wyrobami.

Prezes zarządu Spedcont, Marcin Dobruchowski, w rozmowie z portalem miesięcznika „Rynek Kolejowy” twierdzi, że połączenie pomiędzy oboma wspomnianymi miastami zostało uruchomione przed pięcioma laty. Transporty kolejowe z Chin miały przez dłuższy czas odbywać się raz w tygodniu i obejmować wyłącznie import chińskich produktów, lecz od pewnego czasu sytuacja dynamicznie się zmienia i coraz więcej polskich produktów eksportowanych jest do Państwa Środka.

„W 2016 roku do naszego terminala przyjechało i wyjechało 250 pociągów, natomiast w roku 2017 było ich już 500. W tym roku wyniki zapowiadają się obiecująco, spodziewamy się, że padnie kolejny rekord” – informuje Dobruchowski. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba odprawianych przewozów znacząco się więc zwiększyła, a obecnie właściwie wszystkie chińskie transporty kolejowe przejeżdżają obecnie przez nasz kraj i są monitorowane poprzez system GPS.

Grupa Pekaes ma z kolei rozwijać współpracę w zakresie usług celnych i drobnicy kolejowej na trasie Chiny-Europa-Chiny, stąd w ostatnich latach cały czas inwestuje ona środki finansowe w dostosowanie się do najnowszych wymagań rynku. Dzięki temu w najbliższym czasie Łódź będzie mogła realizować jeszcze więcej połączeń tego typu.

Na podstawie: rynek-kolejowy.pl.