Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapowiada szereg działań na rzecz uchodźców przybywających z Ukrainy. Na stronie internetowej ZUS-u publikowane są już informacje w języku ukraińskim, które mają im pomóc w składaniu wniosków pozwalających na otrzymanie świadczeń rodzinnych, emerytalnych i rentowych oraz ubezpieczenia zdrowotnego.

Prezes Zakładu, prof. Gertruda Uścińska, wyraziła gotowość przyjęcia ukraińskich obywateli w ośrodkach szkoleniowych należących do podległej jej instytucji. Na uchodźców z Ukrainy ma czekać w nich nawet 1400 miejsc. Z propozycją pomocy ZUS miał zwrócić się już do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, koordynującego pomoc dla Ukraińców.

To nie jedyne działania podejmowane przez instytucję odpowiedzialną za ubezpieczenia społeczne. Na jej stronach internetowych zaczęły być zamieszczane komunikaty w języku ukraińskim. Dzięki nim uchodźcy dowiedzą się o możliwości otrzymania różnego rodzaju świadczeń. Poza ubezpieczeniem zdrowotnym mają to być zasiłki rodzinne oraz emerytury i renty.

Dostosowany do potrzeb uchodźców ma być także system informatyczny. Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS pojawią się zakładki w języku ukraińskim. Uścińska deklaruje zresztą, że to nie koniec udogodnień dla obywateli naszego wschodniego sąsiada.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg już półtora tygodnia temu zapowiadała, że polski system zabezpieczenia społecznego będzie otwarty na potrzeby uchodźców z Ukrainy. Mówiła wówczas między innymi o możliwości przyznania im świadczeń z tytułu programu 500 plus.

Na podstawie: pulshr.pl, finanse.wp.pl.

Zobacz również: