Przedwczoraj w wieku 66 lat zmarł Martin McGuinness, jeden z byłych przywódców Irlandzkiej Armii Republikańskiej oraz były wicepremier Irlandii Północnej. Polityk partii Sinn Féin od kilku miesięcy miał zdiagnozowaną rzadką chorobę serca.

Martin McGuinness jeszcze do 9 stycznia bieżącego roku pełnił funkcję zastępcy pierwszego ministra Irlandii Północnej, ale już miesiąc wcześniej z powodu złego stanu zdrowia odwołał planowaną wizytę zagraniczną w Chińskiej Republice Ludowej. Po serii badań lekarze zdiagnozowali u niego rzadką chorobę serca, za to sam polityk oskarżał media o naruszanie jego prywatności przez chęć zdobycia informacji na ten temat. Na początku marca McGuinness z powodu złego stanu zdrowia został hospitalizowany w szpitalu w Derry, a o jego śmierci poinformowano 21 marca.

McGuinness dołączył do Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA) w wieku 20 lat, działając początkowo w Official IRA, a niedługo potem przechodząc do Provisional IRA, czyli grupy rozłamowej z oryginalnej Armii. Z początkiem 1972 r. McGuinness został drugim dowódcą IRA w Derry, piastując to stanowisko w czasie „Krwawej niedzieli”, podczas której brytyjskie wojsko zabiło czternastu protestujących oraz przypadkowych Irlandczyków. W kolejnych latach trafiał on dwukrotnie do więzienia, kiedy zatrzymano go przy pojeździe wypełnionym materiałami wybuchowymi, a następnie skazano za działalność w IRA.

Irlandczyk w latach 80. ub.w. zaangażował się w działalność legalnego lewicowo-nacjonalistycznego ugrupowania Sinn Féin, aby w kolejnej dekadzie stać się głównym negocjatorem z ramienia partii w sprawie rozwiązania irlandzk0-brytyjskiego konfliktu, co zaowocowało podpisaniem „Porozumienia wielkopiątkowego” w kwietniu 1998 r. W latach 1997-2013 był posłem Izby Gmin, w latach 1999-2002 piastował funkcję ministra edukacji Irlandii Północnej, natomiast od maja 2007 do stycznia 2017 r. był wicepremierem północnoirlandzkiego rządu.

Na podstawie: irishtimes.com, guardian.co.uk.