Blisko dziesięć tysięcy osób znajdzie pracę w jednostce zajmującej się wojną informacyjną. Socjalistyczna Republika Wietnamu chce tym samym walczyć z wrogą propagandą i dezinformacją w sieci, ale zdaniem krytyków tamtejszego systemu politycznego tak naprawdę chodzi o uciszanie opozycji, aby nie mogła ona szerzyć za pośrednictwem sieci internetowej swoich poglądów na temat wietnamskich władz.

Generał Nguyen Trong Nghia, będący wiceprzewodniczącym wydziału politycznego Ludowej Armii Wietnamu, poinformował podczas konferencji w mieście Ho Chi Minh o rozpoczęciu działalności przez liczący sobie 10 tysięcy osób batalion do realizacji zadań w cyberprzestrzeni. Wietnamski wojskowy zaznaczył przy tym, że wiele osób miało poważne wątpliwości, czy ta informacja powinna w ogóle zostać podana do publicznej wiadomości.

Jego zdaniem „wiele sił i państw mówi o prawdziwej wojnie w cyberprzestrzeni”, dlatego również Socjalistyczna Republika Wietnamu powinna być gotowa do walki z bezprawnymi działaniami „w każdej sekundzie, minucie i godzinie”. Kwestię aktywności tej specjalnej służby ma regulować przy tym specjalna dyrektywa rządowa o zwalczaniu niezgodnej z prawem propagandy antyrządowej, a wietnamski generał podkreślił, że osoby pracujące w tej jednostce są „czerwoni i kompetentni”.

Tym samym Nghia stwierdził wprost, że w tym specjalnym wojskowym wydziale służą osoby odpowiednio przeszkolone pod względem politycznym, stąd jest to kwestia priorytetowa dla Komitetu Centralnego Ludowej Armii Wietnamu, która odpowiadając na współczesne zagrożenia nie skupia się już jedynie na tradycyjnym rozumieniu wojskowości.

W tym roku przypada dwudziesta rocznica podłączenia Wietnamu do globalnej sieci internetowej. Warto również zauważyć, iż Wietnamczycy znajdują się w dziesiątce nacji mających największą liczbę użytkowników w sieci społecznościowej Facebook, dlatego w sierpniu prezydent Trần Đại Quang powiedział, że kraj musi poświęcić więcej uwagi kontrolowaniu „serwisów informacyjnych i blogów o złej i niebezpiecznej zawartości”.

Na podstawie: reuters.com, tuoitrenews.vn.