orban-zydziPrzedstawiciele centroprawicowego rządu Viktora Orbana zorganizowali okrągły stół z udziałem organizacji żydowskich. Działacze Fideszu zapewnili, że ich rząd będzie wspierał życie obywatelskie węgierskiej społeczności żydowskiej i monitorował walkę z „antysemityzmem”.

Szef kancelarii premiera, Janos Lazar poinformował, że spotkanie z działaczami organizacji żydowskich trwało ponad cztery godziny. Miało ono dotyczyć przede wszystkim wsparcia rządu dla projektu „Domu Losów”, mającego przypominać o żydowskich dzieciach, które straciły życie w czasie holocaustu. Rozmawiano także o sytuacji finansowej ocalałych z II Wojny Światowej i stanie żydowskich cmentarzy na terenie Węgier.

Rządząca centroprawica chce również rozpocząć konsultację z prawnikami, które miałyby doprowadzić do zakazania „antysemickich” manifestacji i „monitorowania” podobnych przypadków. Poza tym doradcą rządu ds. stosunków ze społecznością żydowską, ma zostać Zoltai Gusztav, były dyrektor Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich na Węgrzech (Mazsihisz).

Przedstawiciele Mazsihisz twierdzą, iż potrzebne będą kolejne spotkania, ale ostatni okrągły stół był sukcesem i dużym krokiem ku odbudowie relacji, zerwanych na początku roku. Żydzi wycofali się wówczas z Roku Pamięci o Holocauście, zorganizowanym przez rząd Orbana. Środowiska Fideszu i Żydów poróżniła sprawa pomnika, upamiętniającego ofiary niemieckiej okupacji na Węgrzech, która miała miejsce pod koniec II Wojny Światowej. Żydzi domagali się umieszczenia na monumencie informacji o współudziale Węgrów w Holocauście.

na podstawie: politics.hu, magyarhirlap.hu, alfahir.hu