dachauOd września historia holocaustu ma być obowiązkowym przedmiotem na Katolickim Uniwersytecie Pétera Pázmánya w Budapeszcie, o czym na wspólnej konferencji poinformowali jego rektor i izraelski ambasador. Bez zaliczenia tego przedmiotu niemożliwe będzie ukończenie uczelni.

Ks. Szabolcs Szuromi poinformował we wtorek, że jako rektor Katolickiego Uniwersytetu Pétera Pázmánya w Budapeszcie, zdecydował o wprowadzeniu do września obowiązkowego przedmiotu „Holocaust i Pamięć”. Ma on być takim samym elementem nauczania uczelni jak społeczna nauka Kościoła katolickiego. Bez zaliczenia historii holocaustu niemożliwe będzie otrzymanie dyplomu ukończenia żadnego z kierunków studiów oferowanych przez Uniwersytet.

Ambasador Izraela na Węgrzech Ilan Mor podkreślił historyczne znaczenie decyzji katolickiej uczelni. Uważa on, że węgierskie społeczeństwo musi rozliczyć się z bolesną przeszłością, aby móc spokojnie patrzeć w przyszłość. Zwrócił również uwagę, iż od kilku lat w Europie rozwijają się nastroje „antysemickie” i „homofobiczne”, stąd należy o tym głośno mówić.

Rektor uczelni nie chciał jednocześnie odpowiedzieć jednoznacznie na pytania ze strony dziennikarzy portalu Alfahir.hu, związanego z nacjonalistycznym Jobbikiem. Pytali się oni czy Katolicki Uniwersytet zgodziłby się wprowadzić przedmioty dotyczące tragedii węgierskiego narodu, takich jak Traktat w Trianon z 1920 r.

na podstawie: alfahir.hu, magyarhirlap.hu