Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski skrytykował reakcje holenderskich polityków, którzy zakazali w swoim kraju wieców z udziałem tureckich ministrów. Zdaniem Waszczykowskiego reakcja była zbyt ostra, a Turcja jest ważnym partnerem dla Unii Europejskiej, bo blokuje falę imigrantów z Bliskiego Wschodu.

Waszczykowski w rozmowie z pierwszym programem Polskiego Radia stwierdził, że Holendrzy popełnili błąd taką ostrą reakcją na działania tureckich polityków, których wiece w Holandii zostały zakazane przez władze, co w sobotę doprowadziło do zamieszek w Rotterdamie. Szef resortu spraw zagranicznych uważa bowiem, że podobne kryzysy dyplomatyczne jak ten między Turcją i Holandią są niepożądane, ponieważ Turcja jako partner Unii Europejskiej powstrzymuje obecnie falę migrantów z Bliskiego Wschodu. Waszczykowski obawia się, iż niedotrzymanie unijno-tureckiego porozumienia z ubiegłego roku znowu uruchomi falę uchodźczą.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości odniósł się również do ubiegłotygodniowego szczytu UE, który jego zdaniem pokazał, że UE nie jest klubem altruistów. Dodatkowo Waszczykowski skrytykował przebieg posiedzenia Rady Europejskiej, ponieważ kraje mogące jednak wstrzymać się od głosu w kwestii Donalda Tuska, nie otrzymały szansy na wypowiedzenie swojego zdania na temat szefa Rady. Szef polskiego MSZ w weekendowym wywiadzie dla „Super Expressu” zapowiedział, iż rząd Beaty Szydło będzie blokować niektóre unijne inicjatywy, ale w wywiadzie dla Polskiego Radia nie chciał on zdradzać szczegółów swojej taktyki.

Prowadzący audycję „Sygnały Dnia” pytał Waszczykowskiego o wywiad z przewodniczącą francuskiego Frontu Narodowego, Marine Le Pen, która w rozmowie z „Rzeczpospolitą” stwierdziła, że chce budować sojusz z rządami Polski i Węgier. Minister spraw zagranicznych stwierdził, że spotkał się w Paryżu z Le Pen i nie znalazł z nią wspólnego języka, a ponadto podważył wiarygodność autora wywiadu.

W sobotę w Rotterdamie doszło do zamieszek, podczas których zatrzymano 12 osób. Holenderskie władze zakazały bowiem wieców z udziałem tureckich polityków, co spowodowało kryzys dyplomatyczny pomiędzy Holandią i Turcją.

Na podstawie: polskieradio.pl.

Zobacz również:

Tureckie protesty w Holandii