W najbliższą środę, 11 grudnia, przed budynkiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie odbędzie się kolejna demonstracja solidarności z Januszem Walusiem – polskim bohaterem RPA, nazywanym też nie bez kozery ostatnim żołnierzem wyklętym.

66-letni Janusz Waluś, dla przyjaciół Kuba, od 26 lat przebywa w więzieniu w Pretorii skazany na dożywocie za zabójstwo Chrisa Haniego, antybiałego rasisty oraz lidera południowoafrykańskiej partii komunistycznej. Jego czyn miał na celu powstrzymanie procesu oddania władzy w RPA czarnym komunistom, do którego doszło ostatecznie po upadku aparheidu.

Jednym z głównych organizatorów demonstracji jest dr Tomasz Szczepański, lider stowarzyszenia Niklot oraz człowiek, który jako jeden z pierwszych, jeszcze w latach 90-tych, interweniował w Sejmie ws. zaangażowania się polskich władz w sprawę naszego rodaka. Dr Szczepański jest w stałym kontakcie telefonicznym z osadzonym Walusiem, a sama pikieta została wcześniej omówiona z zainteresowanym – w styczniu 2020 roku mija kolejny termin rozstrzygnięcia jego wniosku o zwolnienie z więzienia, dlatego też każde nagłośnienie sprawy jest potrzebne.

Pikieta rozpocznie się o godzinie 18 przed budynkiem MSZ przy ul. Sucha 23 w Warszawie. Osobom nieznającym sprawy polecamy nasz tekst Sprawa Walusia: Kim był Chris Hani? , a także książkę autorstwa Michała Zichlarza „Zabić Haniego. Historia Janusza Walusia” (wydawnictwo Replika, 2013).

Kiedy: 11 grudnia 2019 (środa)

Gdzie: Przed budynkiem MSZ, ul. Sucha 23, Warszawa

Godzina: 18:00

Wydarzenie na FB: facebook.com/events/2910231579041332