Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego zaprezentował nowe dane dotyczące liczby pacjentów zakażonych wirusem HIV. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku potwierdzono 880 nowych przypadków, podczas gdy przed rokiem w analogicznym okresie było ich 401. Instytucja nie ujawnia powodu tak gwałtownego wzrostu.

Branżowe portale medyczne podkreślają, że liczba zakażonych wirusem niedoboru odporności stale się zwiększa, choć tak naprawdę wykonuje się niewiele testów na jego obecność. W pierwszym półroczu bieżącego roku wykryto tymczasem 880 przypadków zakażenia, gdy rok temu było ich „zaledwie” 401.

Polska Agencja Prasowa w swojej wiadomości pisze głównie o „najwyższym światowym poziomie” leczenia HIV przez placówki służby zdrowia w naszym kraju. Z tego powodu rozmówcy PAP zachęcają do testowania się na obecność HIV i AIDS, bo przeprowadzić analizę można anonimowo.

Media wraz z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – Państwowym Instytutem Badawczym nie podają jednak powodów tak nagłego i dużego wzrostu zachorowań na HIV.

Na podstawie: poradnikzdrowie.pl, rynekzdrowia.pl, warszawa.tvp.pl.