Od 17 do 25 września w ukraińskim Charkowie będzie miał miejsce „tydzień równości” organizowany przez ruch Kharkiv Pride. Organizacje mniejszości seksualnych zamierzają pokazać w ten sposób obronę „europejskich wartości” przed Rosją, dlatego wydarzeniu będzie towarzyszyć między innymi „Dzień osób LGBTQI+ zabitych przez Federację Rosyjską”.

Przed trzema laty w drugim największym mieście Ukrainy po raz pierwszy zorganizowano „paradę równości”. Od tego czasu jest ona organizowana w każdy wrzesień, czego nie zmieniła nawet trwająca obecnie rosyjska agresja na ukraińskie terytorium.

W tym roku Kharkiv Pride zamierza obchodzić „tydzień równości”, który zacznie się 17 września i skończy 25 września. Organizatorzy zaplanowali cztery większe wydarzenia. Dwa z nich przybiorą formę performance’u, trzecie będzie „Dniem osób LGBTQI+ zabitych przez Federację Rosyjską”, z kolei ostatnim będzie demonstracja środowisk mniejszości seksualnych.

Przedstawiciele ukraińskiego ruchu LGBTQWERTY zapewniają, że zamierzają zaplanować najbezpieczniejszą trasę dla uczestników manifestacji. Ze względów bezpieczeństwa w „marszu równości” będą zresztą mogły wziąć udział tylko zarejestrowane wcześniej osoby.

Dodatkowo organizatorzy „tygodnia równości” opublikowali swój manifest. Podkreślają w nim, że aktywiści spod znaku tęczowej flagi „wnoszą wkład w przyszłość wolnej Ukrainy”, bo „homofobia jest częścią ideologii Rosji”. Kharkiv Pride chce więc zademonstrować swój sprzeciw wobec „rasizmu, dyskryminacji i represjom”.

Na podstawie: sphere.org.ua, facebook.com/spherewa, facebook.com/kharkivprideukraine.

fot. facebook.com/kharkivprideukraine.

Zobacz również: