Kilkuletnie walki w syryjskim Aleppo spowodowały ogromne zniszczenia w wielu częściach miasta, a wśród zdewastowanych obiektów znajdowała się także katolicka katedra obrządku ormiańskiego. Po odbudowie została ona właśnie otwarta, zaś w uroczystości poza chrześcijańskimi hierarchami wzięli udział również muzułmańscy duchowni.

Podczas trwającej do grudnia 2016 roku okupacji części Aleppo ucierpiały między innymi Katedra Czterdziestu Męczenników oraz Ormiańska Katedra Katolicka w dzielnicy Al-Telal, znajdującej się na Starym Mieście. Pierwszy z wymienionych obiektów doczekał się swojego ponownego otwarcia na wiosnę bieżącego roku, natomiast drugi po odrestaurowaniu został otwarty wczoraj.

W uroczystości wzięli udział między innymi Nuncjusz Apostolski w Syrii abp Mario Zenari, syryjski Wielki Mufti Ahmad Badreddin Hassoun, mufti Aleppo Mahmoud Akkam oraz spora grupa chrześcijańskich i muzułmańskich duchownych. Katolicko-ormiański abp. Boutros Marajati podkreślił w swoim przemówieniu, że świątynia została wzniesiona w 1840 r., a jej zachowanie jest ważnym elementem troski o syryjską historię.

Hassoun nazwał ponowne otwarcie katedry jasnym przesłaniem dla świata, w którym Syryjczycy oznajmiają, że odbudują zniszczone kościoły, meczety i fabryki. Wielki Mufti dodał, iż terroryści byli w stanie zniszczyć chrześcijańskie i muzułmańskie świątynie, ale nigdy nie uda im się unicestwić samej Syrii.

To nie jedyna uroczystość, podczas której zgromadzili się wczoraj syryjscy wyznawcy chrześcijaństwa. We mieście Hims w otoczeniu należącego do melchickich katolików Kościoła św. Eliasa rozwinięto bożonarodzeniowe dekoracje, a przede wszystkim postawiono wielką świąteczną choinkę. Miejscowi duchowni podkreślali, że tegoroczne Boże Narodzenie będzie wyjątkowe, ponieważ większość syryjskiego terytorium wyzwolona jest spod kontroli terrorystów.

Na podstawie: sana.sy/en, tishreen.news.sy.