hillary-albaniaKandydatka Demokratów na prezydenta Stanów Zjednoczonych, Hillary Clinton, doczekała się swojego pomnika w Albanii. Władze miasta Saranda uhonorowały ją w związku z jej zasługami dla Albańczyków w trakcie wojny w byłej Jugosławii i ogłoszenia niepodległości Kosowa.

Popiersie Hillary Clinton odsłonięto w Sarandzie, znajdującej się w południowej części Albanii przy granicy tego kraju z Grecją. Burmistrz albańskiego miasta, Floriana Koka, odsłaniając pomnik powiedziała, że chce nim podziękować amerykańskiej polityk za jej wsparcie dla Albanii i umacnianie amerykańsko-albańskiej przyjaźni. Clinton miała bowiem wspierać Albanię w trakcie konfliktu w byłej Jugosławii, upominać się o prawa kobiet, potępić serbskie ataki na Albańczyków, a także wspierać uzyskanie niepodległości przez Kosowo.

Wcześniej podobne honory spotkały jej męża, byłego amerykańskiego prezydenta Billa Clintona. W stolicy Kosowa Prisztinie ma on swój pomnik, a także bulwar swojego imienia. Inna z ulic Prisztiny nosi natomiast imię innej amerykańskiej głowy państwa, Georga W. Busha.

Na podstawie: danas.rs.