tweet-mNaukowcy z Humboldt State University postanowili przeanalizować wiadomości przesyłane przez użytkowników Twittera pod kontem tzw. „mowy nienawiści”. Na podstawie danych geolokacyjnych przyporządkowanych do przebadanych wiadomości, naukowcy stworzyli „mapę rasizmu w USA”.

Mapa została opracowana na podstawie ponad 150 tysięcy wpisów zawierających – w opinii naukowców – treści „homofobiczne” lub „rasistowskie”, wysłanych od czerwca 2012 do kwietnia 2013 roku. Wiadomości zostały podzielone na 3 kategorie klasyfikujące ich treść na pozytywne, neutralne i negatywne w ocenie badaczy, by uniknąć błędów wynikających z użycia konkretnego wyrazu w różnych okolicznościach.

Po opracowaniu danych powstała mapa, na której ponad połowa terytorium USA została zaznaczona na czerwono ze względu na niepoprawne politycznie treści, przesyłane przez zamieszkałych tam użytkowników. Rasizm i homofobia zostały przypisane mieszkańcom całej zachodniej połowy terytorium USA, a także mieszkańcom stanów Waszyngton i Oregon, Idaho czy Nowy Meksyk.

Jest to już drugie badanie tego typu przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Humboldta, pierwsze zostało przeprowadzone tuz po ponownym wyborze Baracka Obamy na prezydenta USA. Opracowali oni projekt, który przeglądał wysłane tweety pod kątem pojawiania się tam danych określeń, a następnie określał miejsca, z których zostało wysłanych najwięcej niepoprawnych ideologicznie wpisów. Wtedy projekt spotkał się z poważną fala krytyki ze względu na sposób zbierania danych. Druga edycja badania jest już udoskonalona pod tym względem.

Z mapy wynika, że ponad połowa terytorium USA jest „opanowana przez rasistów i homofobów”, pozostaje więc mieć nadzieję, że mieszkańcy niezaczerwienionych miejsc po prostu nie używają Twittera…

na podstawie: PAP

Mapa „rasizmu i homofobii” w USA:

mapa-twitter