ciemne-chmury-nad-grecjaNieformalna grupa ministrów finansów państw strefy euro, dała Grecji pięć dni na opracowanie nowego planu pomocowego. Grecy twierdzą, że obecny program pomocowy jest przyczyną recesji, zaś dług jest nie do zniesienia i nie do spłacenia.

Nowy rząd Grecji ma czas do środy, aby przedstawić nowy plan pomocowy dla swojego kraju, który będzie satysfakcjonował ministrów finansów państw strefy euro. Dotychczasowe propozycje dla jej wierzycieli nie były satysfakcjonujące, natomiast niemiecki minister finansów Wolfgang Schäuble, po spotkaniu ze swoim greckim odpowiednikiem, określił obecne różnice jako niemożliwe do przezwyciężenia.

Niemcy stoją na stanowisku, że nowe greckie władze powinny uwzględnić w swoim programie dotychczasowy pakiet pomocowy i wdrożyć niezbędne reformy. Jednocześnie strona niemiecka nie zgadza się na redukcję zadłużenia, a tym bardziej na koniec oszczędzania. Stąd unijny komisarz ds. gospodarczych i finansowych, Pierre Moscovici, wprost postawił ultimatum greckiej stronie.

Minister finansów Grecji, Janis Warufakis, wezwał Niemców do tego, aby nie upokarzały jego kraju w sprawie wielomiliardowego długu. Zauważył przy tym, że Niemcy po I Wojnie Światowej cierpiały na ogromne zadłużenie i hiperinflację, więc powinny zrozumieć sytuację Grecji. Dodał przy tym, że obecny program pomocowy spowodował recesję, a dług jest nie do wytrzymania dla greckiej gospodarki.

Dzień wcześniej stanowisko wobec Grecji zaostrzył Europejski Bank Centralny. Zdecydował on o ograniczeniu wsparcia finansowego dla tamtejszych banków, a także zdecydował, iż nie będzie już przejmował obligacji jako zabezpieczenia dla pożyczek udzielanych bankom komercyjnym.

na podstawie: greece.greekreporter.com, bbc.com, polskieradio.pl